Ahogyan a kismama jóga, úgy a baba-mama jóga is Dr. Francoise Barbira Freedmann által kidolgozott módszer. A baba-mama jóga tovább erősíti a már a várandósság alatt kialakult szoros kapcsolatot anya és gyermeke között, hiszen egymásra figyelve, összehangolódva végzik a gyakorlatokat. A foglalkozás a baba számára játék, az anyának pedig egy remek lehetőség arra, hogy visszanyerje a szülés előtti állóképességét.
A foglalkozáson végzett közös mozgás során a babát már korán hozzá lehet szoktatni a mozgásban gazdag életmódhoz. A baba-mama jóga órákat mindig a baba igényeihez igazítják, így ha éppen elálmosodik, akkor alszik, ha éhes lesz, akkor eszik, s ha éppen játszani támad kedve, akkor a gyakorlatok közben játszik.
A baba-mama jóga hatásai
A különféle jógapozíciók a baba mozgás- és térérzékelését fejleszik, valamint testi és értelmi képességeik fejlesztéséhez is hozzájárulnak. A baba-mama jógán résztvevő gyerekek sokkal kiegyensúlyozottabbak és nyugodtabbak lesznek. A kisbabával közösen végzett gyakorlatok, mint például a lovagoltatás, hintáztatás, emelgetések és gördítések jótékony hatással vannak a gyermek idegrendszerére is, illetve a babának és az anyának is remek mókát, kikapcsolódást biztosít.
A baba-mama jóga az anyára is rendkívül jó hatással van, többek közt segít a szülés utáni regenerációban, hiszen a foglalkozásokon átmozgatják az egész testet, erősítik a problémás területeket. A medencealapi izmok tornáztatása segíti a gát regenerálódását, illetve háterősítő és tartásjavító jóga pózokat is végeznek az órákon.
A foglalkozás menete
Az óra elején a babák masszírozását, passzív mozgatását végzik, ezután az anyák átmozgatása következik. Az anyák a különböző jógapózokat a babákkal együtt, folyamatos kapcsolatot tartva végzik, ülve, fekve vagy állva. A baba-mama jóga órákat a légző gyakorlatok, valamint a relaxációk teszik színesebbé. A babák egy idő után elkezdik utánozni az édesanyjuk áltat végzett gyakorlatokat, vagy eljátszanak egymással, ami jó lehetőség arra, hogy megszokjanak egy közösséget, így a későbbiekben majd könnyebb lesz a beilleszkedés bármilyen csoportba. A baba-mama jógát általában relaxációval zárják, ami alatt egy kicsit megpihenhetnek, feltöltődhetnek az anyukák.
Mikortól ajánlott?
A baba-mama jóga 6-8 hetes kortól javasolt, amennyiben az anya és gyermeke jól van, valamint kialakult már egy napi rutin. Természetesen a foglalkozásokba később is be lehet csatlakozni, körülbelül a baba 8-10 hónapos koráig ajánlott baba-mama jógára járni.
A babák akkor érzik jól magukat és akkor szeretik meg a jógát, ha a foglalkozásokon engedjük ellazulni és játszadozni őket. A baba-mama jóga elsődleges célja, hogy a baba és az anya közötti kapcsolat bensőségesebbé váljon, illetve, hogy a kicsik megismerkedhessenek a lehetőségeikkel, új mozdulatokat tanuljanak.